Sáčky se samolepicí klopou na balení potravin, textilu a drobného zboží


Sáčky se samolepicí klopou se vyrábí z polypropylenu (značka PP). Vstupní surovinou je speciální tzv. biaxiálně vedená fólie BOPP s obchodním názvem Tatrafán. Má specifické vlastnosti, které se vyznačují především naprostou zdravotní nezávadností, vysokým leskem a transparentností. Polypropylen nachází využití v mnoha oborech, z nichž převážnou část tvoří potravinářský průmysl, textilní a oděvní výroba, produkce dárkových předmětů, výrobků z papíru (knihy, noviny a časopisy) a také zahradnictví a květinářství (květinové vazby).
bublinková fólie.jpg

Sáčky a fólie o různých velikostech a tloušťce materiálu

Do sáčků se samolepicí klopou se běžně balí časopisy a knihy, ale nejčastěji slouží pro skladování drobných předmětů a potravin. Používají se pro ukládání bižuterie, dětských hraček, drobných dárků, poštovních známek a kolků. V potravinářském odvětví se jimi běžně balí koření, sušené bylinky, ovoce a zelenina, sypané ovocné a černé čaje. Z fólie CPP se vyrábí sáčky pro balení textilií a těžších a objemnějších kusů potravin (těžkého ovoce a zeleniny, pečiva, sušenek a oplatek). Některé ze sáčků a fólií jsou perforované (pečivo), jiné doplněné hliníkovou fólií, fólie v rolích se dodávají pro masný průmysl, kde je požadavkem především zdravotní nezávadnost.
muž s igelitkami.jpg

Lepicí vrstvu lze používat opakovaně

Polypropylen je obecně odolný materiál vůči vlhkosti, nevede elektrický proud, je odolný proti prachu a nečistotám, neabsorbuje toxické chemické látky z jeho okolí, vůči nim je prakticky netečný. Lepicí pásek na přehýbací klopě důkladně zajistí předměty uvnitř sáčku před vypadnutím a je možné lepicí vrstvu použít opakovaně. Sáček lze tedy vícekrát rozlepit a slepit. Tuto vlastnost ocení zejména prodejci textilního zboží a zákazníci při ukládání potravin. Z hlediska zdravotní nezávadnosti je polypropylen obecně materiálem, který je určen nejen pro balení potravin, ale vyrábí se z něj i kuchyňské nádobí a potřeby. Je hypoalergenní a neuvolňuje do potravin žádné toxické látky (např. bifenyly).