Proč se vyhnout energetickým nápojům?

Dokonce i nejoblíbenější energetické nápoje se mohou pochlubit přírodními rostlinnými přísadami, jako je ginkgo biloba a guarana … jsou tedy energetické nápoje opravdu tak špatné?
 otevřená plechovka

Co je v energetickém nápoji?

Jednou z nejběžnějších ingrediencích v energetických nápojích jsou cukry (a to hodně). Kofein, vitamín B, rostlinné a bylinné extrakty, taurin, barviva a příchutě jsou dalšími běžnými přísadami. Přesné složení se bude lišit podle značky, ale tento článek se zaměřuje na nejběžnější složky.

Kofein

To je hvězdná složka ve většině energetických nápojů. Proč je kofein problémem? Většina z nás zažila kofeinový absťák, nebo známe někoho, kdo není schopný bez několika šálků kávy denně fungovat. Dejte si pozor na množství, 500 mg kofeinu nebo cca 5 šálků kávy, může způsobit toxicitu kofeinu. Toxicita kofeinu zahrnuje bolesti hlavy, třesy, zrychlený tlukot srdce a nevolnost. Navíc kofein působí jako diuretikum a dehydruje tělo.

Guarana

Další běžnou složkou energetických nápojů je guarana. Guarana fazole jsou podobné kávovým zrnům, ale obsahují přibližně dvakrát tolik kofeinu.

Taurin

Jedná se o složku v energetických nápojích, která by pro vás mohla být skutečně přínosná. Taurin je aminokyselina, kterou naše těla přirozeně produkují a nachází se v zdravých potravinách, jako je maso, ryby, mléčné výrobky a mléko. Taurin se do nápojů přidává, protože některé výzkumy naznačují, že kombinace s kofeinem zvýší duševní výkon. Taurin je skutečně velmi užitečný a studie prokázaly, že pomáhá s hubnutím, zmírňuje poškození svalů po cvičení a zlepšuje transport kyslíku v těle.
energeťák u pc

Cukr, cukr a další cukr

Energetické nápoje obsahují vysoké množství sladidel. Například jen jedna malá plechovka Red Bullu obsahuje 27 gramů cukru, což je ekvivalent 6,4 čajových lžiček. Většina energetických nápojů obsahují složky, jako je glukóza, fruktóza a sacharóza, zatímco některé značky používají umělá sladidla.

Umělé barvy a příchutě

V závislosti na značce mají energetické nápoje řadu přírodních a umělých barev a příchutí. Potravinová barviva jsou spojována s otázkami ohledně chování (jako je ADHD) a rakovinou.

B-komplex vitamínů

Dokonce i nejběžnější značky energetických nápojů obvykle přidávají vitamíny B. Některé značky, které jsou bez kofeinu, nahrazují kofein masivním množstvím vitamínu B12. Zatímco vitamíny jsou nezbytné a zdravé, i dobrá věc může být špatná, zvláště když je izolovaná a syntetická.
Takže jsou pro vás energetické nápoje dobré?
Jedním slovem, ne.

4.2
04