Jednoduché, ale účelné

.

V současné době bychom se jistě neobešli bez jedné věci, která usnadňuje přepravu zboží nebo jiných materiálů. Tou věcí je paleta.
–         Jedná se o jednoduchou konstrukci, která je většinou vyrobena ze dřeva.
–         Používá se jako pevný podklad pro přepravu zboží, které je stohovatelné.
sklad pneumatik.jpg
Jedním z nejdůležitějších důvodů využívání palet pro přepravu je dokonalé využití ložné plochy přepravních prostředků. Využívá se silniční, železniční i námořní doprava. Další výhodou je i snadná manipulace ve skladech za pomoci paletovacích nebo vysokozdvižných vozíků. Ve skladech se díky tomuto nápadu ušetří mnoho místa, protože lze palety ukládat do výškových regálů a také většinou stohovat. Zboží se však musí pečlivě zabezpečit proti sesunutí a poškození. K tomuto zabezpečení slouží průtažná fólie a ocelová nebo plastová páska. Paletovací vozík je uzpůsoben tak, aby se usnadnila manipulace. Nízkozdvižný paletovací vozík nebo vidlicový nakladač využívá čelní a boční otvory těchto dřevěných podlážek.

.

Přesné rozměry usnadní práci

Nejvíce využívaným typem přepravních pomůcek jsou takzvané europalety. Jelikož mají rozměry určené normami, jsou všechny stejně velké. To právě umožňuje ušetřit spoustu času i financí při přepravě. Není totiž nutné jejich navracení k původnímu majiteli. Rozměry euro palet jsou 120 x 80 cm.
·        Tyto rozměry byly odvozeny od železničního vagónu, aby se tímto způsobem využilo opravdu každého místa.
zboží na paletě.jpg
Normy také upravují další parametry. K těm patří například i počet a umístění hřebíků, typ konstrukce a nosnost. Europalety mohou z důvodu dodržování přesných rozměrů vyrábět pouze certifikovaní výrobci. Pak jsou označené logem výrobce a značkou EUR. Všechny tyto okolnosti umožňují vykupování palet i jejich opravy. Ani ty nesmějí být totiž prováděny neodborným způsobem. Jinak by se mohly změnit parametry.

Jednoduché, ale účelné
4.7 (93.33%)3
.